SIKÇA SORULAN SORULAR

Kredi kapama talebi, müşteri tarafından ilgili şubeye iletilmelidir. Şube aracılığıyla gelen talebe istinaden Şeker Finans kredinin kapanması ile ilgili güncel kapama bakiyesi, kapama tutarının yatırılacağı IBAN bilgisi ve ipotek fekki ile ilgili dilekçe örneğinin bulunduğu e-posta ile şubeye iletir. Müşteri tarafından dilekçe örneği doldurulup, imzalandıktan sonra  güncel kredi kapama tutarı iletilen IBAN bilgisine transfer  edilmesi ile,  kredi kapama işlemleri ve  ipotek fekki işlemleri başlatılır. 
Gününden önce taksit ödemesi yapılması durumunda erken tahsilat tazminatı uygulanmaktadır.
Kredi kullandırımında açmış olduğunuz Şekerbank hesabınıza taksit tutarını gönderdiğinizde hesabınızdan gününde otomatik tahsilat yapılır. Otomatik tahsilat yapılmadı ise hesabınızı açtırdığınız şubenin bireysecisi ile irtibata geçilerek taksidinizin manuel ödenmesini sağlayıp otomatik ödeme talimatı verilmelidir.
Belge ve bilgileriniz tam olarak başvurduğunuz takdirde; 1.gün (aynı gün) ön onay verilmesi, 2 gün içinde ekspertiz yaptırılması,3.gün imzalayacağınız sözleşme sonrasında tapudan alacağınız randevuya bağlı olarak 5. gün kredinizi kullanabilirsiniz.
Satın alacağınız konutun ekspertiz değerinin en fazla %75’i kadar ve maksimum 750.000 TL konut kredisi kullanabilirsiniz. Sahip olduğunuz konutun ekspertiz değerinin en fazla %50’si kadar ve maksimum 500.000 TL tadilat kredisi kullanabilirsiniz.
Konutunuz ikamete/oturuma hazır olmalıdır.
Kat Mülkiyetli veya Kat İrtifaklı tapu olmalı ve Tapu Niteliği veya Edinme sebebi kısmında Mesken, Konut, Daire, Kargir / Kâgir Ev, Dubleks-Tripleks Mesken, Çatı Arası Piyesli vb. ifadeler yer almalıdır. (Ahşap veya Kerpiç binalar kredilendirilmez.)
Her zaman söylediğimiz bir söz var; “En uygun konut alma zamanı, hayâlindeki evi bulduğun zamandır! ”. Mademki aradığınız evi buldunuz, kaçırmayınız! Faizlerin düşmesini beklerseniz, hem bu evi kaçırmış olacaksınız, hem de konuta olan genel talebin artması sonucu, istediğiniz evi daha pahalıya alma durumu ile karşı karşıya kalabileceksiniz. Ayrıca; şu an nispeten daha yüksek faizle kullandığınız konut kredisini, ileriki dönemlerde yeniden yapılandırarak, faiz oranını ve dolayısıyla taksit tutarlarını azaltabilme imkânınız olabilecektir. Bu nedenle, uygun fiyata ve istediğiniz özelliklere sahip bir konut bulduysanız almanızı öneriyoruz.
Konut kredilerinde genel kural; kullanacağınız konut kredisinin aylık taksit tutarının, aylık toplam gelirinizin yarısını geçmemesi şeklinde uygulanmaktadır. Dolayısıyla aile gelirinizin toplam 3.400 TL olduğunu düşünürsek, size aylık taksiti en fazla 1.700 TL civarında olan bir kredi tutarı verilebilir. Bulduğunuz evin ekspertiz değerini 180.000 TL olarak kabul edersek, yasa gereği evin değerinin en fazla %75’ine kadar kredi verilebildiğine göre, alacağınız kredi tutarı en fazla 135.000 TL olabilir. Bankaların bu dönemde uyguladıkları ortalama faiz oranlarına göre 135.000 TL kredide, aylık en fazla 1.700 TL taksit tutarını, 18-20 yıl vadede yakalayabiliriz. Önerimiz; eğer geçmiş dönem kredi ödemelerinizde olumsuz bir durum yoksa, 20 yıl vade uygulayan bankalara giderek konut kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Bankalar ayrıca, sizin ve eşinizin başka bankalara olan kredi borçlarını da dikkate alarak değerlendirme yapacaklardır. Her durumda, bankanın yapacağı değerlendirme sonrasındaki son görüşünün önemli ve geçerli olduğunu da unutmamak gerekir.
Eşinizle birlikte toplam 1.700 TL aylık net kazancınız olduğuna göre, sizin uzun vadeye yönelmeniz gerekmektedir. 65.000 TL civarında kredi alabilirseniz, 25-30 yıl vadeli konut kredisi ile aylık 750-800 TL tutarlı taksit ödemesi sunulabilir. Elinizdeki birikimi de dâhil edersek, 90-100.000 TL değerinde bir ev aramaya başlayabilirsiniz. Bugün bankaların bir kısmı, 20 yıldan daha uzun vadeli konut kredisi seçenekleri sunabilmektedirler. Araştırıp başvurunuzu yapabilirsiniz.
Tüketici Kanunu gereği konut kredileri de dâhil, tüm bireysel kredilerde faiz oranları tüketici aleyhine değiştirilemiyor. Dolayısıyla, kullanmış olduğunuz konut kredisi faiz oranında herhangi bir artış olmayacaktır.
Bankaların uyguladıkları konut kredisi fiyatlamaları farklılık göstermektedir. Sadece faiz oranına göre kıyaslama yapmak doğru olmayacaktır. Bankalar, gerek internet sayfalarında, gerekse verdikleri gazete ilanlarında, konut kredilerini oluşturan tüm unsurları yayınlamak zorundalar. Yayınlanan faiz oranları tablosunun en sonundaki sütunlarda gösterilen aylık ve yıllık müşteri maliyet oranlarına bakarak karşılaştırma yaparsanız doğru bir kıyaslama olacaktır. Yıllık müşteri maliyet oranı, o krediye uygulanan faiz ve tüm masrafları içeren bir rakam olduğu için, bankaların konut kredisi faiz oranı kıyaslamasını, bu oranı dikkate alarak yapmalısınız.
Vade tercihinde genel kural, ödemekte zorlanmayacağınız en kısa vadenin seçilmesidir. Burada önemli olan husus; ihtiyacınız olan konut kredisi tutarı ve toplam aylık gelirinizin durumudur. Bankalar genelde, aylık gelirin yarısını geçmeyecek şekilde bir ödeme planını önermektedirler. Buradaki amaç, taksiti ödedikten sonra günlük yaşamınızı idare etmek için size de bir miktar para kalsın ki zorlanmayasınız. Örneğin; Aylık toplam net geliriniz 3.000 TL ise, kredinin aylık taksit tutarı en fazla 1.500 TL olmalıdır. Bu örnekte, kredi tutarını 100.000 TL kabul edersek, en az 108 aylık bir vadeyi tercih etmelisiniz. Siz 60 ay vade isteseniz de, banka büyük bir ihtimalle, aylık kazancınızı ve aylık giderlerinizi karşılaştırıp size 108 veya 120 ay gibi bir seçenek sunacaktır. Bu verdiğim örnek genel uygulamadır, bankalar kredi özelinde değerlendirmektedir.
Krediyi aldığınız tarihteki ödeme planından farklı olarak, arada bir zamanda fazladan bir ödeme yapacaksanız, diğer kalan taksitlerde belirli oranda azalma olacaktır. Bankalar erken kapama veya ara ödeme gibi durumlarda müşterilerinden belirli bir oranda ücret almaktadırlar. Bu oran da, kredinin kalan vadesi 36 aydan fazla ise %2 ile sınırlandırılmıştır. Sizin durumunuza bakarsak, kredinin vadesine 36 aydan fazla bir zaman olduğu için bankanız, ödeme yapacağınız 10.000 TL’nin en fazla %2’si kadar, yani 200 TL ara ödeme tutarı alabilecektir. Ara ödeme yaptığınızda, kalan taksitlerde de azalma olacaktır. Yeni taksit tutarını hesaplayabilmemiz için, kredinin kullandırım tarihi ve tutarını bilmemiz gerekir. Önerim, krediyi aldığınız bankaya giderek müşteri temsilcinizle detaylı olarak konuşup net rakamlara göre hareket etmenizdir.
Bankalar kanun gereği, satın alacağınız evin ekspertiz değerinin en fazla %75’ine kadar kredi verebiliyorlar. Dolayısıyla kalan en az %25’lik kısmı sizin temin etmeniz gerekmektedir.
Bir önce soruda da belirttiğim gibi; bankalar konut kredisi verirken, evin değerinin en fazla %75’ine kadar kredi verebiliyorlar. Evin değerini belirlerken de, anlaşmalı oldukları ekspertiz firmalarının raporlarını baz almak zorundalar. Bu firmalar, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından lisans verilerek çalışan şirketler olup, gayrimenkulleri değerlerken birçok kriteri göz önüne alıyorlar ve ayrıntılı bir rapor hazırlayarak fiyatını bankalara bildiriyorlar. Bu kriterlerin bazılarını sıralarsak; binanın inşaat kalitesi, konumu, manzarası, yaşı, imar durumu, tapu kayıtlarında takyidat/şerh olup olmadığı, evin m2 büyüklüğü, toplu taşıma araçlarına yakınlığı, kolay satılıp satılamayacağı, benzer durumdaki evlerin emsal satış değerleri vs birçok unsur dikkate alınmaktadır. Belirlenen bu fiyatın kesin olup olmadığı konusunda banka ile tekrar görüşün, fiyat marjı olup olmadığını, yani biraz daha yüksek bir fiyat olup olamayacağını sorun. Ona göre ya aradaki farkı kendi imkânlarınızla temin edeceksiniz ya da maalesef krediden vazgeçmek durumunda kalacaksınız. Banka sizden aldığı ekspertiz bedelini değerleme firmasına ödeyeceği için de, ödediğiniz bu tutarı size iade edemeyecektir.
Bankalar genelde, bu tür yakın aile üyeleri arasındaki ev satışlarında, kredi vermeye sıcak bakmıyorlar. Ancak bankalarla görüşüp, bu satışın muvazaalı/anlaşmalı değil, gerçek bir satış olduğuna ikna edebilirseniz kredi alma durumunuz olabilir. Düşük bir olasılık da olsa, bankayla görüşmenizi öneririz.
Konut kredilerinde, genelde yapılan sigortalar; DASK, Konut Paket Sigortası ve Hayat Sigortasıdır. DASK ve Konut Paket Sigortasını zaten yaptırıyorsunuz, bir tek hayat sigortası isteğe bağlı olarak yapılıyor. Ancak; toplum olarak, “Nasıl olsa bana bir şey olmaz!” düşüncesi ile hayat sigortasını pek yaptırmıyoruz. Özellikle konut kredisi gibi uzun vadeli kredi türlerinde, hayat sigortası çok büyük öneme sahiptir. Kişinin başına bir şey geldiğinde, vefat veya kaza sonucu sakatlık durumunda, geride kalan aile üyelerini korumak, takdir edersiniz ki çok çok önemli bir durum. Hayat Sigortası yapılmadığı durumlarda, kişi vefat ederse ve diğer aile fertleri krediyi ödeyemezse, bankalar mecburen kanuni takibe gitmek durumunda kalıyorlar. Yakınını kaybettiği için zaten yas içinde olan aile, bunun üstüne bir de ev kredisi konusu ile uğraşmak zorunda kalıyor. Evimize arabamıza sigorta yaptırıyoruz, ama kendi canımızı yok sayıyoruz! Lütfen, zorunlu olmasa da, hayat sigortasını muhakkak yaptıralım. Banka size önermeyi unutursa dahi, siz unutmayın! Ailemiz için, eşimiz ve çocuklarımız için!
İnşaatın belli bir seviyeye gelmesi lazım. Bankalar genelde, inşaat seviyesi %80’lere gelmeden kredi kullandırımı yapmıyorlar. Büyük projelerde, banka ve inşaat firması arasında özel protokoller ve alınan teminatlarla, inşaat henüz yeni başlamışken de kredi kullandırımı olabiliyor. Ancak, sizin bahsettiğiniz inşaat, sokak içinde yapılan bağımsız bir apartman inşaatı. Dilerseniz, projenin sahibi ile konuşun, inşaat seviyesi ilerleyip kredi verilebilir duruma gelince bankalar ile görüşür, mali durumunuz da uygunsa konut kredisinden yararlanabilirsiniz.
Hesaplamada bir sorun görünmüyor. Ödediğiniz 34.000 TL’nin yaklaşık 22.000 TL’si faiz, 12.000 TL’si de kredinin anaparası olarak düşmüş. Sanırım 2.000 TL de erken kapama ücreti. Ödeme tablosunu incelediğinizde göreceksiniz ki taksit tutarları iki kısımdan oluşuyor; anapara tutarı ve faiz tutarı. Kredinin özellikle ilk yıllarında, taksit içindeki faiz tutarı, anapara tutarına göre daha yüksek hesaplanıyor. Bu tamamen finansal matematik gereği yapılan bir hesaptır. Banka, size 100.000 TL verirken, ilk ayın faizini hemen ilk taksitte alır. Yani bakarsanız, 1.450 TL’nin yaklaşık 1.000 TL’si faiz, kalan 450 TL’si anaparadan düşer. Bu hesaplama, vade sonuna kadar bu şekilde devam eder. Anapara tutarı gittikçe daha çok düşmeye başlar ve en son taksitte sıfırlanır. Sizin kullandığınız 120 ay vadeli kredide, 50. taksit civarında faiz ve anapara kesintisi eşitleniyor ve bundan sonra daha fazla anapara, daha az faiz kesintisi ödemeye başlıyorsunuz. Krediyi erkenden kapatma niyetinde olanlara, mümkün olduğunca ilk yıllarda bunu tavsiye ediyorum. Son yıllara gelindiğinde artık kapatmanın fazlaca bir yararı olmuyor.
Şeker Finans’ın 10 yıl vadeli Can Simidi Kredisi tam size göre bir ürün. Tüm borçlarınızı kapsayacak kadar, 3 yıl vadeli Can Simidi Kredisi kullandırılıp, tüm banka borçlarınızı kapatabilirsiniz. Bunun için evinize eksper yollanıyor. Ekspertiz raporundaki konut değerinin %40’ı kadar kredi kullanabiliyorsunuz. Taksitleri uzun vadeden dolayı çok düşük olacağı için, mali açıdan ferahlar, evinizi de satmak zorunda kalmazsınız.
Şeker Finans’ın uzun vadeli Eğitim Kredisi ile bu sorununuza çare bulabilirsiniz. Şeker Finans Eğitim Kredisi’nde de 3 yıl vade avantajı sunuyor. Çocuğunuz hayalindeki eğitimi alsın, siz de sıkıntıya girmeden taksitlerini rahat rahat ödeyin.
Şeker Finans’ın, ilk 2 yılı ödemesiz 3 yıl vadeli Eğitim Kredisi ile çocuğunuzun hayallerini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunun için evinize ipotek konuluyor. Eğer size ait bir konut varsa sıkıntı yok. Eğitim Kredisi ile çocuğunuz istediği eğitimi alsın, mezun olduğunda çalışarak kendisi ödesin. Ancak bunun için, Şeker Finans olarak okulla protokol yapılması gerekiyor.